Zefiry o sile tajfunu

 Kat. Ogłoszenia

W ubiegłą sobotę w naszej szkole odbyły się regionalne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych. Konkurs polegał na zbudowaniu turbiny wiatrowej charakteryzującej się jak największą wydajnością. Do współzawodnictwa przystąpiło prawie 40 drużyn z regionu zachodniej i środkowej Polski. SP46 reprezentowali: Lidia Robaszek, Łucja Kasztelan, Marta Szymańska, Helena Napierała, Igor Sawczuk, Leon Douroumis, Eryk Sawczuk, Piotr Książczyk, Aleksander Lewandowski, Antoni Szymkowiak i Stanisław Zimniak. Rywalizacja miedzy drużynami była bardzo wyrównana a o kolejności decydowały parametry konstrukcyjne wykonanych maszyn w zakresie: największej mocy, obrotów przy obciążonym wale maszyny i momentu obrotowego przy zatrzymanym wale.
Konkurs obfitował w wiele zaskakujących zdarzeń, niespodziewanych sytuacji które wymagały szybkich decyzji i niejednokrotnie zmian konstrukcyjnych między poszczególnymi testami wykonywanymi w tunelu aerodynamicznym.
W efekcie końcowym, jakże miłym zaskoczeniem, okazało się że z zadań konkursowych najlepiej wywiązała, się konstrukcja wykonana przez zespół Zefiry którego skład tworzą: Igor Sawczuk, Leon Douroumis i Eryk Sawczuk!
Wynik jaki uzyskały Zefiry automatycznie daje prawo startu w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 22.04.2022 w Muzeum Techniki w Warszawie. Wyniki pozostałych zespołów będą porównane z wynikami drużyn w eliminacjach jakie w najbliższych dniach będą się odbywały w innych regionach kraju.
Gratulujemy udanego występu wszystkim drużynom oraz godnym reprezentowaniem SP46 a Zefirom pomyślnych wiatrów  i jeszcze lepszych wyników za  trzy tygodnie w stolicy.


Rafał Olejniczak – nauczyciel techniki.

Zobacz również

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać