Wycieczka Koła historycznego do Biskupina

Home / Wydarzenia 2018/2019 – klasy 4-8 / Wycieczka Koła historycznego do Biskupina

Wycieczka Koła historycznego do Biskupina

            W dniu 6.10 (sobota)  członkowie koła historycznego wzięli udział w wycieczce autokarowej do Biskupina. Wyjazd był możliwy dzięki współpracy z Towarzystwem  Miłośników Miasta Poznania, które wyjazd zorganizowało.

            Biskupin to osada  powstała ok. 2700 lat temu w okresie kultury łużyckiej. Zbudowano ją   na wyspie, która na skutek obniżenia poziomu wody w jeziorze przekształciła się w półwysep. Osada zajmowała powierzchnię 2 ha i była zamieszkiwana przez ok. 1000 osób. Dla bezpieczeństwa otoczono ją drewnianym wałem o konstrukcji skrzyniowej długości 460 m.        Do osady można było się dostać przez potężną bramę, której zwieńczenie stanowiło jednocześnie doskonały punkt obserwacyjny. Wewnątrz osady znajdowało się 13 rzędów domów połączonych  ze sobą szczytami. Każdy z nich miał powierzchnię ok. 80 m², na którą składała się izba                                   z przedsionkiem zajmowanym zimą przez zwierzęta gospodarskie. Co ciekawe w chatach tych                  nie było okien, panował więc tam ciągły półmrok. Jednakowe wyposażenie wszystkich domostw świadczy o jednolitej strukturze biskupińskiej społeczności (www./regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/muzeum-archeologiczne-w-biskupinie.html)

            Podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy osadę, a następnie wieliśmy udział w warsztatach tkackich. W czasie ich trwania dowiedzieliśmy się  w jaki sposób przed wiekami ludzie tkali materiały na swoje ubrania. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę, otrzymaliśmy nici i również  mogliśmy przekonać się jakie to trudne zadanie. W ciągu 45 minut udało się nam utkać ok 10 centymetrowy pasek. Po zakończonych warsztatach przyszedł czas na zakup pamiątek. A potem powrót do Poznania.

Czytaj również

Wpisz słowo i zacznij szukać