Thunderstorm over Poznań

 Kat. Ogłoszenia

Wczoraj, byliśmy świadkami gwałtownych zmian pogodowych nad naszym krajem. Po upalnym weekendzie przeszła fala nawalnych opadów połączonych z gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi. To efekt ścierających się dwóch mas powietrza nad Polską, suchego zwrotnikowego z wilgotnym polarnomorskim.

            Również stacja meteo SP46 zanotowała ekstremalny wyniki wczorajszego dnia. Przede wszystkim należy zauważyć rekordowy opad. W przeciągu trzech godzin spadło blisko 100 litrów wody na m² powierzchni gruntu. Dla porównania w ciągu roku średnia dla Wielkopolski wynosi około 600 litrów na m². Temperatura obniżyła się w tym czasie aż o 10 stopni Celsjusza.

            To przekraczające miarę zdarzenie pogodowe miało swój efekt w postaci zalanych budynków, ulic, tuneli, piwnic a nawet zarwanych dachów. Niestety z takimi przypadkami będziemy się spotykać również w przyszłości. To efekt specyficznego położenia Polski w Europie na styku dwóch mas powietrza oraz zmian klimatycznych, które cechują się częstymi zdarzeniami o charakterze ekstremalnym.

            Do najbliższego weekendu pogoda ma być w kratkę.

Zobacz również

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać

Rozmiar czcionki
Kontrast