SPRAWOZDANIE Z TURNIEJU SZACHOWEGO O PUCHARY DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 46 W POZNANIU ORAZ MISTRZOSTWO OSIEDLA WARSZAWSKIE – POMET – MALTAŃSKIE

 Kat. Osiągnięcia uczniów, Sport szachy, Wydarzenia 2017/2018 – klasy 1-3, Wydarzenia 2017/2018 – klasy 4-8

Poznań, 7 kwietnia 2018 r.

Turniej Szachowy o Puchary Dyrektora SP 46 oraz Otwarte Mistrzostwa Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie rozegrany w dniu 7 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 46 w Poznaniu im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu, to kolejny turniej szachowy organizowany w tej szkole na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dzięki dużej przychylności Dyrektora Szkoły Tadeusza Badowskiego i jego wielkiej pasji związanej z szachami, organizowane były już w tej szkole turnieje o Puchar Dyrektora Szkoły, turniej o Puchar Wiceprezydenta m. Poznania, turnieje o Mistrzostwo Szkół m. Poznania i Wielkopolski oraz turnieje o Puchar Rady Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie. W szkole od wielu lat prowadzone są dodatkowe zajęcia szachowe, a grono bardzo dobrych szachistów uczących się aktualnie w szkole oraz będących wychowankami szkoły jest coraz większe.

W bieżącym roku w ramach turnieju ponownie zorganizowany został Turniej Otwarty o Mistrzostwo Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dla osób dorosłych. Sponsorami tegorocznych turniejów była SP 46, Rada Osiedla oraz Stowarzyszenie Rodziców „Uśmiech dzieciństwa”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe medale.

W sumie w 3 turniejach w b.r. udział wzięło łącznie 43 uczniów i uczennic poznańskich szkół podstawowych, gimnazjów i osób dorosłych.

W turnieju  dla młodszych dzieci ze szkół podstawowych z klas od 0 do III udział wzięło 20 uczestników, w tym 5 dziewczynek. Aż pięcioro dzieci, to dzieci urodzone w 2011 r. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund, z tempem gry po 15 minut na partię dla zawodnika. Faworytami turnieju byli: Zosia Łaźniewska, zwyciężczyni turnieju z ubiegłego roku, Mateusz Różański oraz Bruno Stachowiak. Bezapelacyjne zwycięstwo ze 100 %  wynikiem 6 pkt. z 6 partii odniósł w tym roku Mateusz Różański z UMKS Na Pięterku, wyprzedzając Zosię Łaźniewską z SP 46 w Poznaniu. Na trzecim miejscu turniej ukończył Stanisław Broszkiewicz z AZS Poznań z dorobkiem 4,0 pkt. Bardzo dobre V miejsce z wynikiem 4,0 pkt. zajęła Lena Frąckowiak z LKS Chrobry Gniezno.

W turnieju dla starszych dzieci z  klas IV – VII szkół podstawowych udział wzięło 13 uczestników. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, z tempem gry po 15 minut na partię dla zawodnika.

Faworytem turnieju był Witold Lewandowski, uczeń SP 46 i zawodnik posiadający najwyższą II+ kategorię szachową – jednak przegrał partię z bezpośrednim konkurentem Janem Cholewą z UMKS Na Pięterku, który wygrywając wszystkie pozostałe partie zwyciężył ze 100% wynikiem 7 pkt. Na drugim miejscu turniej ukończył Witold Lewandowski 5,0 pkt, a na trzecim Paweł Borkowski z  UMKS Na Pięterku 4,5 pkt. Najlepszą zawodniczką turnieju była uczennica SP 46 Lena Jankowska, która zajęła IX miejsce.

Po trzech najlepszych uczestników w obu turniejach otrzymało puchary ufundowane przez  Dyrektora SP46, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe.

Rozgrywany po raz kolejny Otwarty Turniej Szachowy o Mistrzostwo Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie zgromadził na starcie bardzo silną grupę 10 uczestników, w tym Dyrektora SP 46 Tadeusza Badowskiego. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, z tempem gry po 15 minut na partię dla zawodnika. Faworytami byli absolwenci SP 46 Tomasz i Łukasz Kałużni. Rywalizacja w tym turnieju była bardzo zacięta – żaden uczestnik nie ustrzegł się co najmniej 1 porażki. Najlepiej zaprezentował się jeden z faworytów Tomasz Kałużny z AZS Poznań wygrywając turniej z dorobkiem 6,0 pkt i wyprzedzając Łukasza Kałużnego i Tadeusza Łaźniewskiego obaj również z AZS Poznań i z wynikiem po 5,0 pkt. Jedyna zawodniczka w turnieju Maja Andrzejewska z UMKS Na Pięterku Poznań zajęła wysokie IV miejsce. Zwycięzca z rąk Dyrektora Tadeusza Badowskiego otrzymał puchar, medal, dyplom i nagrodę rzeczową. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale i nagrody rzeczowe.

W trakcie Turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali „doping” – soczki i batoniki bardzo przydały się wszystkim uczestnikom. Turniej sędziowali Hanna i Marek Zboroń.

Zobacz również

Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać

Rozmiar czcionki
Kontrast