Mistrzostwa Polski w szachach

Home / Sport szachy / Mistrzostwa Polski w szachach

Mistrzostwa Polski w szachach

——————————————————————————————————————————————-

Uczniowie naszej szkoły w składzie:

Mikołaj Nowak, Witold Lewandowski,
Bruno Urbaniak, Lena Jankowska,
Zofia Łaźniewska oraz Tadeusz Łaźniewski


wzięli udział w Drużynowych Mistrzostwach Poznania w Szachach i zajęli w nich II miejsce
wśród Szkół Podstawowych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Poniżej znajdują się sprawozdania z turniejów oraz fotorelacja.

 

SPRAWOZDANIE Z DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POZNANIA W SZACHACH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH, GIMNAZJALNYCH I PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2014/2015 POZNAŃ, 16-17 STYCZNIA 2015r.

W dniach 16-17 stycznia 2015r. w Szkole Podstawowej nr 46 im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu przy ul. Inowrocławskiej 19 rozegrane został Drużynowe Mistrzostwa Poznania Szkół Ponadgimnazjalnych, Gimnazjalnych i Podstawowych w Szachach na rok szkolny 2014/2015.

Organizatorami Mistrzostw byli: „Poznański” Szkolny Związek Sportowy, Szkoła Podstawowa nr 46 im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu, Wielkopolski Związek Szachowy i Sekcja Szachowa AZS Politechnika Poznańska.

Tradycyjnie już bardzo gościnna SP nr 46, na czele z jej Dyrektorem Tadeuszem Badowskim oraz pracownikami, zapewnili bardzo dobre warunki dla uczestników
i osób towarzyszących.

Sekcja Szachowa AZS Politechnika Poznańska zapewniła obsadę sędziowską.

Komisja sędziowska pracowała w składzie:

Marek Zboroń – Sędzia Główny

Hanna Zboroń i Paweł Staniszewski – Sędziowie Asystenci.

Mistrzostwa rozegrane zostały zgodnie z Regulaminem rozgrywek.
Turniej o Mistrzostwo Szkół Ponadgimnazjalnych rozegrany został systemem kołowych, natomiast turnieje o Mistrzostwo Gimnazjum i Szkół Podstawowych systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund każdy.
Tempo gry we wszystkich turniejach wynosiło 15 minut na partię dla zawodnika.
Drużyny startowały w składach cztero-osobowych: 3 chłopców oraz 1 dziewczyna. Drużyny mogły posiadać zawodników rezerwowych.

Kolejność miejsc w zawodach ustalana była na podstawie liczby zdobytych dużych punktów (tzw. meczowych): wygranie meczu – 2pkt., remis – 1pkt.,
przegrana – 0pkt., a przy ich równości decydowało kolejno –  suma punktów małych zdobytych we wszystkich szachownicach (wygrana 1pkt., remis 0,5pkt., przegrana 0pkt.) oraz kolejne kryteria, w zależności od systemu rozgrywek.

Mistrzostwa Poznania Szkół Ponadgimnazjalnych – „LICEALIADA” rozegrane zostały w dniu 16.01.2015r. W Turnieju udział wzięło 6 drużyn. Rozgrywki przeprowadzono systemem jednokołowym „każda drużyna z każdą”.

W rozgrywkach w b.r. pewnie wygrała drużyna Liceum nr XVI – zremisowała tylko jeden mecz, wygrała wszystkie pozostałe i z przewagą dwóch punktów meczowych bezapelacyjnie zdobyła tytuł Mistrzów Poznania. Dla drużyny tej był to awans z III miejsca zajętego w ub. roku na zaszczytne I miejsce.

Wyniki czołówki Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych:

I mi-ce Liceum nr XVI – 9pkt., w składzie: Tomasz Kałuży, Bartosz Kopras, Nikodem Stolarczyk i Sandra Kucharczak

II m-ce, podobnie jak w ub. roku, zajęło Liceum nr II – 7pkt., w składzie: Jan Solarki, Piotr Pietrzak, Tomasz Andrzejewski i Weronika Chorążyczewska

III m-ce Liceum św. Marii Magdaleny – 6pkt., w składzie: Wojciech Niedbała, Antoni Wojciechowski, Wojciech Chojnacki i Katarzyna Kieżun.

Najlepsze wyniki na poszczególnych szachownicach uzyskali:

I szachownica: Tomasz Kałużny i Wojciech Niedbała – obaj po 4,5pkt. z 5 partii

II szachownica: Piotr Pietrzak – 5pkt. z 5 partii

III szachownica: Tomasz Andrzejewski – 4pkt. z 5 partii

IV szachownica: Sandra Kucharczak – 5pkt. z 5 partii

Mistrzostwa Poznania Szkół Podstawowych rozegrane zostały w dniu 17.01.2015r. W turnieju udział wzięło 16 drużyn. Tym razem drużyna Polsko – Angielskiej Prywatnej Szkoły Podstawowej zrewanżowała się gospodarzom Mistrzostw za porażkę w ub. roku i po zwycięstwie w bezpośrednim spotkaniu zasłużenie
zajęła I miejsce.

Wyniki czołówki Mistrzostw Szkół Podstawowych:

I m-ce Polsko – Angielska Prywatna Szkoła Podstawowa – 14pkt., w składzie: Anna Roszkiewicz, Martyna Wojciechowska,  Florentyna Piotrowska, Nela Kultys i Piotr Franc

II m-ce Szkoła Podstawowa nr 46 – 12pkt., w składzie: Mikołaj Nowak, Witold Lewandowski, Bruno Urbaniak i Lena Jankowska

III m-ce Szkoła Podstawowa KSW – 9pkt., w składzie: Hubert Niemier, Jakub Binkowski, Jagoda Bielawiec, Martyna Niemier i Jan Andrzejczak

Najlepsze wyniki w poszczególnych szachownicach uzyskali:

I szachownica: Mikołaj Nowak i Hubert Niemier obaj po 6,5 pkt. z 7 partii

II szachownica: Witold Lewandowski – 6pkt. z 7 partii

III szachownica: Bruno Urbaniak, Karol Ullrich (SP 1), Jakub Szostek (SP 63) i Michalina Miller (SP 18) – wszyscy po 5pkt. z 7 partii

IV szachownica: Nela Kultys – 7pkt. z 7 partii – jedyna zawodniczka, która wygrała wszystkie 7 partii!!

Czytaj również

Wpisz słowo i zacznij szukać

Dzieci na torze przeszkód